Bestsellery
Opaska  Kokardka Elegancka Czerwona
Opaska Kokardka Elegancka Czerwona
20,50 zł
szt.
Spinka Gwiazdka Cekinowa Czerwona
Spinka Gwiazdka Cekinowa Czerwona
11,00 zł
szt.
Opaska  Sztywna Kokarda Czarna
Opaska Sztywna Kokarda Czarna
19,00 zł
szt.
Spinki Klasyczne Czerwone
Spinki Klasyczne Czerwone
11,50 zł
zestaw
Opaska Bezuciskowa Kokarda Różowa
Opaska Bezuciskowa Kokarda Różowa
17,00 zł
szt.
Opaska Bezuciskowa Rzemykowa Biała
Opaska Bezuciskowa Rzemykowa Biała
11,00 zł
szt.
Spinka Kokardka Biała
Spinka Kokardka Biała
10,00 zł
szt.
Spinka Gwiazdka Cekinowa Srebrna
Spinka Gwiazdka Cekinowa Srebrna
12,00 zł
szt.
Gumka do Włosów Fuksja
Gumka do Włosów Fuksja
11,00 zł
szt.
Spinka Kokardka Mini Bordowa
Spinka Kokardka Mini Bordowa
9,00 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Mamo, jestem przedszkolakiem! Porady dla rodziców 0
Mamo, jestem przedszkolakiem! Porady dla rodziców

Nasz mały skarb już idzie do przedszkola! To czas wielkich zmian dla niego oraz dla rodziców. Rozpoczęcie tego etapu, jakim jest edukacja przedszkolna to bardzo istotna zmiana dla dzieci ich rodziców. Co zrobić, aby nasze dziecko czuło się dobrze i szybko zaadaptowało?

 

Ty bardziej przeżywasz niż on!

Tak, nie ma nic bardziej mylnego, niż myślenie, że nasze dziecko będzie miało problem z adaptacją w przedszkolu. Oczywiście, że początkowo problem ten występuje, bowiem przedszkole jest nowym środowiskiem, w jakim przebywa nasz maluch. Łatwiej będzie dziecku, jeśli będziesz go wspierał na tym etapie jego rozwoju. Zmiana środowiska wymaga czasu i odpowiednich warunków. Długość adaptacji zależy od dojrzałości emocjonalnej dziecka, jego dotychczasowego funkcjonowania oraz postawy rodziców. Zwykle u dzieci okres dostosowawczy trwa od kilku dni do kilku miesięcy. Jeśli widzisz, że twój maluszek emocjonalnie nie radzi sobie a ma dopiero 2-latka, odpuść i przesuń edukację przedszkolną o rok. Dziecko musi być gotowe na zmiany.

Jednak adaptacja dotyczy nie tylko dziecka, lecz również rodziców. Rodzice też mocno przeżywają rozdzielenie z maluszkiem. Matki często płaczą razem z  dzieckiem, lub później w samotności. Dlatego przedłużanie chwili w szatni, na korytarzu, czy w drzwiach samej sali, lub negocjacje z dzieckiem nie są wskazane. Matki często nasłuchują, czy dziecko płacze, wchodzą do sali, zaglądają przez okno lub dzwonią do przedszkola i pytają o stan dziecka. Z początku rodzice wykazują także nieufność do personelu placówek [2].

 


 "Wszystkiego, co naprawdę warto wiedzieć nauczyłem się w przedszkolu"

Robert Fulghum


 

Jak dziecko może reagować i czy to normalne?

Twoje dziecko może reagować płaczem, szlochem w ciągu dnia, kiedy to przebywa w przedszkolu, a przypomni sobie o tobie. Może unikać kontaktu z paniami oraz rówieśnikami i być typem samotnika. Mały przedszkolak może odmawiać jedzenia, zabawy, czy korzystania z toalety. Mogą też występować różne objawy somatyczne jak: moczenie się, nudności, biegunka, wymioty. W końcu maluch może również reagować agresywnie i będzie to jego odreagowywanie na oddzielenie od rodzica. W domu mogą pojawić się zachowania podobne jak w przedszkolu. Do nich zalicza się nocne moczenie, reagowanie silnym lękiem, kiedy mama wychodzi z pokoju lub domu. Może wystąpić pobudzenie lub zbuntowanie, czy brak apetytu.

Z badań wynika, że adaptacja nie jest związana z wiekiem, statusem społecznym rodziny, warunkami bytowymi, poziomem rozwoju umysłowego dziecka czy formalną strukturą rodziny. Z kolei wiadomo, że dziewczynki lepiej przystosowują się do przedszkola niż chłopcy. Stwierdzono również związek pomiędzy przystosowaniem się dziecka do przedszkola a dotychczasowym przebiegiem jego rozwoju [1]

 

Tego nigdy nie rób!

Nie kłam! Nie mów, że idziesz na chwilkę do samochodu i zaraz wrócisz. Ten wykręt spowoduje, że dziecko będzie obawiało się, że nie wrócisz, a w kolejnych dniach pogłębi tylko problem. Dziecko będzie reagowało lękiem, płaczem lub nie będzie chciało cię puścić. Najlepszą zasadą jest krótkie pożegnanie, buziak, oddanie dziecka pod opiekę nauczycielce, i szybkie wyjście. Jeśli dziecko nie będzie widziało twoich rozterek, samo będzie uważało, że wychodzisz na jakiś czas, jak to robisz w domu, idąc samej na zakupy.

Nie strasz dziecka przedszkolem, paniami, nauką! To kolejny ważny punkt. Małe dziecko bierze za pewnik wszystko, co od ciebie usłyszy. Oznacza to, że na tym etapie jesteś dla niego wyrocznią. Jeśli powiesz: „Zobaczysz! Pani w przedszkolu Cię nauczy…” wzbudzisz tylko niepotrzebne emocje i lęki dziecka.

Nie wahaj się! Jeśli nie jesteś pewna co do wyboru danego przedszkola, czy wysłania dziecka w ogóle do niego, nie rób tego. Dziecko wyczuje twoje obawy, wahanie i nie będzie chętnie chodziło. Od początku będzie uprzedzone.

Nie rezygnuj z pobytu w przedszkolu w pierwszych dniach płaczu dziecka! Twoja pociecha musi wiedzieć, że płaczem nie wymusi takich decyzji na tobie. Dzieci płaczą zwykle pierwsze dwa tygodnie, później adaptują się i wchodzą w nowy okres swojego rozwoju [2].

 

Jak ubrać dziecko do przedszkola?

Dziecko powinno być ubrane na „cebulkę” w razie, gdyby było mu za gorąco, nauczycielka będzie mogła ściągnąć mu koszulkę. Jesienią i zimą, zwykle stroje są ciemniejsze z uwagi na fakt szybkiego brudzenia się dzieci w wieku przedszkolnym. Ponadto ubranie powinno być wygodne, nie krępować ruchów malucha. Musi też łatwo dawać się zakładać i ściągać. W przypadku spacerów, wyjścia na plac zabaw, itp. dzieci powinny mieć możliwe najprostsze buty, kurtkę, płaszcz przeciwdeszczowy itp. Mogą być one na rzepy, zatrzaski, zamek. Wiosną i latem ubranka będą lżejsze, oraz dominować będą jaśniejsze kolory. U nas znajdziesz piękne skarpetki, podkolanówki. 

Dziecko powinno być ubrane w ubrania, które lubi. To polepszy jego komfort psychiczny w trakcie pobytu w przedszkolu.

Pamiętaj o różnego rodzaju imprezach przedszkolnych. Tu już stroje powinny być dopasowane do konkretnego wydarzenia. Na przykład w Andrzejki, zwykle organizowany jest bal Andrzejkowy. Wtedy to, dzieci bawią się we wróżby, l\ą z paniami wosk, tańczą. Niektóre dzieci ubierane są jak na Halloween. Jednak wszystko zależy od rodzica i nauczycieli w przedszkolu. Dziewczynki często ubierane są w piękne tiulowe sukieneczki, chłopcy z kolei w koszule i muchy. Na głowach królują kapelusze czarownicy, wianki, spinki lub piękne opaski. Dziecku też można pomalować twarz w różne przedziwne wzory. Najczęściej imitują one różne zwierzęta lub owady.

 

W co uczesać?

Dla dziewczynek polecamy spięte włoski w kucyki, warkocze, kłosy. Na szczególne okazje fryzury są bardziej wyrafinowane i zwykle upinane u fryzjera. Jeśli jednak potrafisz robić piękne upięcia, z pewnością wykorzystasz do tego różnego rodzaju spinki i gumki z naszego asortymentu. Dziewczynki z krótkimi włosami świetnie będą wyglądały w spineczkach lub bezuciskowych opaskach.

 

 


Literatura:

[1] E. Zielińska, O adaptacji dziecka do warunków przedszkola (szkoły), https://www.ore.edu.pl/images/files/6latek/6.pdf, dostęp: 12.10.2020.

[2] http://zsizdebno.pl/wp-content/uploads/2019/03/Adaptacja-w-przedszkolu.pdf, dostęp: 12.10.2020.

Pliki (1)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl