Bestsellery
Opaska  Kokardka Elegancka Czerwona
Opaska Kokardka Elegancka Czerwona
20,50 zł
szt.
Spinka Gwiazdka Cekinowa Czerwona
Spinka Gwiazdka Cekinowa Czerwona
11,00 zł
szt.
Opaska  Sztywna Kokarda Czarna
Opaska Sztywna Kokarda Czarna
19,00 zł
szt.
Spinki Klasyczne Czerwone
Spinki Klasyczne Czerwone
11,50 zł
zestaw
Opaska Bezuciskowa Kokarda Różowa
Opaska Bezuciskowa Kokarda Różowa
17,00 zł
szt.
Opaska Bezuciskowa Rzemykowa Biała
Opaska Bezuciskowa Rzemykowa Biała
11,00 zł
szt.
Spinka Kokardka Biała
Spinka Kokardka Biała
10,00 zł
szt.
Spinka Gwiazdka Cekinowa Srebrna
Spinka Gwiazdka Cekinowa Srebrna
12,00 zł
szt.
Gumka do Włosów Fuksja
Gumka do Włosów Fuksja
11,00 zł
szt.
Spinka Kokardka Mini Bordowa
Spinka Kokardka Mini Bordowa
9,00 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
MOC CZERWONEJ KOKARDKI – psychologiczna funkcja ochrony 0
MOC CZERWONEJ KOKARDKI – psychologiczna funkcja ochrony

Zapewne nie raz widziałaś przy wózeczku czerwoną kokardkę. Czy zastanawiałaś się nad jej historią? Skąd się wziął ten przesąd? A jakie jest twoje zdanie na ten temat?

Historia tej starej mądrości ludowej sięga dawnych czasów, kiedy to śmiertelność dzieci była wysoka i matki robiły wszystko, by odegnać śmierć czy chorobę u dziecka. Kokardka w podświadomości zbiorowej stała się symbolem ochrony dziecka przed złem.

 I, mimo że obecnie żyjemy w XXI wieku w świecie technologii i nauki, często podświadomie wierzymy w różne stare mądrości, zabobony, przesądy. Dlaczego? W zasadzie odpowiedź jest prosta, brakuje nam magii w życiu, nie do końca ufamy tylko przysłowiowemu „szkiełku i oku” A Mickiewicza.

 

 

 

„Czucie i wiara silniej mówią do mnie niż mędrca,  szkiełko i oko”.

Romantyczność, A. Mickiewicz

 

 

 

Dlaczego czerwień?

Udowodniono, że kolory wpływają na nasze samopoczucie. Już w średniowieczu Avicenna – arabski lekarz oraz filozof, wykorzystał i zastosował kolory u chorych. Nazywa się go „ojcem chromoterapii”. Moc kolorów dostrzegł także Pitagoras, czy Arystoteles.

Kolor czerwony to kolor siły, ognia, słońca, krwi i mocy oczyszczających oraz dających życie. Kolor czerwony pobudza krążenie, wzmacnia nerki, wzmaga powstawanie erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Aktywizuje psychikę, szczególnie w intensywnych, krótkoterminowych zadaniach. Barwa ta pomaga w chwilach bezradności, zniechęcenia czy wycofania, dlatego wzywa do działania. To symbol witalności, życia, miłości.

Dawno temu, kiedy po Ziemi chodzili Starożytni Egipcjanie, wierzono, że kolor czerwony odzwierciedla życie, ziemię, zwycięstwo, ale i furię nieprzyjaznych bogów (Apofis, Seth).

 

 

 

„Kolor bezpośrednio wpływa na duszę. Kolor to klawiatura, oczy to młotki, dusza to fortepian z wieloma strunami. Artysta jest ręką, która gra, dotykając tego czy innego klawisza celowo, aby wprawić struny duszy w drgania”.

Wassily Kandiski

 

Czerwona kokardka ma znaczenie psychologiczne

W średniowieczu, aby uchronić swoje dziecko przed śmiercią, rodzice mu do ręki czerwoną nitkę. Przesądy towarzyszom ludziom od zawsze. Stanowią one przekraczanie sacrum.

Ponieważ kochamy swoje dzieci, chcemy nade wszystko, aby były one bezpieczne. Skoro mama, babcia, ciotki a może i obcy na ulicy powtarzali nam: „Zawieś w wózku czerwoną kokardkę lub wstążeczkę, a nikt nie rzuci na niego uroku” – to, nawet jeśli w to nie wierzymy – mamy przekonanie, że na pewno nam nie zaszkodzi taki przesąd i oczywiście słuchamy rad. Czujemy się i my bezpiecznie i wierzymy, że wszystko będzie dobrze z dzieckiem.

 

Czerwona kokardka na szczęście

KUP TERAZ: 6,39zł

 

Ma to swoje uzasadnienie naukowe i nazywa się zależnością magiczną. Termin ten stworzył amerykański psycholog – Burrhus Frederic Skinner – twórca behawioryzmu oraz teorii warunkowania instrumentalnego.

Zależność magiczna pochodzi z teorii warunkowania instrumentalnego i oznacza relację pomiędzy reakcją (zachowaniem) a wzmocnieniem (nagrodą). Nagroda w tym przypadku to spokój wewnętrzny, a reakcja to zawieszenie czerwonej kokardki. Skinner jednak podaje, że nagroda nie nadchodzi, tylko następuje przekonanie organizmu o jej uzyskaniu. Musimy jednak pamiętać, że ważne jest nasze samopoczucie.

Niezależnie od tego, w co wierzymy, mamy pełne do tego prawo. Bowiem jak to powiedział Albert Einstein „Wszystko jest energią. Dostrój się do częstotliwości, czego pragniesz, a w nieunikniony sposób stanie się to twoją rzeczywistością. To nie filozofia. To fizyka.

  

           Zestaw czerwonych kokardek                 Duża czerwona kokardka na szczęście do wózka

KUP TERAZ: cena: 15,92 zł                                   KUP TERAZ: cena: 7,99 zł

 

A co Wy o tym sądzicie??

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl