
Prezenty! Kto nie chce ich otrzymać? Wszystkie dzieci czekają właśnie na 6 grudnia – Dzień Świętego Mikołaja. Czy zastanawialiście się nad tym skąd się wzięły Mikołajki? Dawno temu, w IV wieku naszej ery żył pewien biskup Mikołaj z Miry, który rozdał cały swój majątek…
Mikołaj z Miry - biskup
Mikołaj z Miry zwany był też świętym Mikołajem, lub Mikołajem z Bari. Żył na przełomie III i IV wieku. Biskup z Miry rozdawał prezenty dzieciom. Rozdał cały swój majątek dla ubogich. Pochodził z bogatej rodziny.
W X wieku zaczęto wystawiać dramaty liturgiczne dla dzieci w Mikołajki, w których opowiadano historię świętego. Stały się one bardzo popularne w okresie późnego średniowiecza. Sam zwyczaj wręczania prezentów mógł wiązać się właśnie z przedstawieniami i przykładem. We Francji w XII wieku zakonnice roznosiły prezenty dla dzieci z biednych rodzin, zostawiające je pod drzwiami. Do paczek wkładały orzechy i pomarańcze.
Wygląd Mikołaja
Święty Mikołaj to starszy mężczyzna z białą brodą, wąsami, ubrany w czerwony strój i czapkę. Jego sanie ciągną renifery, a on sam zamieszkuje wraz z elfami Laponię lub biegun północny. Takiego Mikołaja znają wszystkie dzieci. Taki przynosi prezenty grzecznym pociechom, a rózgę tym niegrzecznym. Mikołaj jest najbardziej popularną postacią, ale kryje się pod wieloma nazwami.
Prezenty przynosi na Kaszubach i w Wielkopolsce oraz terenach Mazur - Gwiazdor, w Krakowie – Aniołek, na południu Polski – Gwiazdka, w Opolski i Śląskim- Dzieciątko Jezus, a na wschodzie Dziadek Mróz. Nazewnictwo i tradycje wiążą się z historią Polski i tradycjami przyjętymi od zaborców.
Mimo że nazwy się różnią, tradycja obdarowywania dzieci pozostała i zawsze wiąże się z ich zachowaniem. To grzeczność wyznacza fakt otrzymania prezentu.
Jak jest w innych państwach?
We Włoszech prezenty przynosi 6 stycznia czarownica Befana. W Polsce obchodzimy wtedy święto Trzech Króli. Prezenty wrzuca przez komin. Lubi mandarynki i wino. W Szwecji prezenty rozdaje skrzat Jultomte również grzecznym dzieciom. W Syrii z kolegi wielbłąd odwiedza dzieci dopiero na nasz Nowy Rok, 1 stycznia, a dzieci wystawiają miseczkę z owsem i wodą. W Holandii Sinterklass przypływa 5 grudnia na statku z Hiszpanii i rozdaje czekoladowe litery. Ubrudzony jest sadzą, a strój ma czarny.
W Belgii Mikołaj przychodzi już 5 grudnia i zostawia prezenty w butach i koszykach. Wokół domu rozkłada się ziemniaki, siano, marchew dla konia Mikołaja. Zaś w Rosji i u wschodnich sąsiadów jest Dziadek Mróz i jego pomocnica- Śnieżynka, którzy dają prezenty w Nowy Rok. W Hiszpanii Mikołaj daje prezenty do skarpety, a w Anglii odwiedza dzieci w Wigilię.
Ponieważ świat stał się globalną wioską, Mikołaj dotarł do krajów azjatyckich i znany jest jako Staruszek Bożonarodzeniowy.
Gdzie mieszka Święty Mikołaj?
Jeśli chcecie, sami wyślijcie list do św. Mikołaja. Oto adresy:
- do Drøbak w południowej Norwegii:
Julenissen’s Postkontor, Torget 4,
1440 Drøbak, Norwegia
- do Rovaniemi w Finlandii:
Santa Claus, Arctic Circle,
96930 Rovaniemi, Finlandia
- do Kanady:
Santa Claus, North Pole,
Canada, H0H 0H0
A co kupić na prezent?
Możecie kupić w prezencie dla swoich pociech opaski do włosów, spinki, skarpety, muchy i muszki, oraz wiele innych ozdób na główkę dziecka. Pampuszek oferuje całą gamę produktów wykonywanych ręcznie z pasją i wielką miłością. Oto kilka z nich:
1. Gumeczki
2. Opaski twarde
3. Opaski bezuciskowe
4. Skarpety
5. Muchy
Zapraszamy www.pampuszek.pl