Bestsellery
Opaska  Kokardka Elegancka Czerwona
Opaska Kokardka Elegancka Czerwona
20,50 zł
szt.
Spinka Gwiazdka Cekinowa Czerwona
Spinka Gwiazdka Cekinowa Czerwona
11,00 zł
szt.
Opaska  Sztywna Kokarda Czarna
Opaska Sztywna Kokarda Czarna
19,00 zł
szt.
Spinka Kokardka Podwójna Czerwona
Spinka Kokardka Podwójna Czerwona
12,00 zł
szt.
Opaska Bezuciskowa Kokarda Różowa
Opaska Bezuciskowa Kokarda Różowa
17,00 zł
szt.
Spinki Klasyczne Czerwone
Spinki Klasyczne Czerwone
11,50 zł
zestaw
Spinka Kokardka Mini Bordowa
Spinka Kokardka Mini Bordowa
9,00 zł
szt.
Opaska Bezuciskowa Rzemykowa Biała
Opaska Bezuciskowa Rzemykowa Biała
11,00 zł
szt.
Spinka Kokardka Biała
Spinka Kokardka Biała
10,00 zł
szt.
Spinka Gwiazdka Cekinowa Srebrna
Spinka Gwiazdka Cekinowa Srebrna
12,00 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Co wiemy o Dniu Babci i Dziadka? 0
Co wiemy o Dniu Babci i Dziadka?

Dzień Babci i Dzień Dziadka - od kiedy istnieje w Polsce?

57 lat temu w Polsce pojawił się pomysł uczczenia babci, tak pojawiło się święto Dnia Babci. Było to w 1964 roku dzięki popularyzowaniu idei w tygodnikach „Kobieta i Życie”. Następnie rok później przyłączył się także „Express Poznański”. 21 stycznia 1966 roku po raz pierwszy został ogłoszony dzień Babci. Zrobił to „Express Wieczorny”.

Dzień Babci ma na celu uhonorowanie babć. Wówczas to wnuki przychodzą z prezentami i życzeniami. Wraz z Dniem Babci postanowiono także uhonorować dziadka swoim świętem. Dzień Dziadka obchodzi się w Polsce zaraz po Dniu Babci, czyli 22 stycznia. Tradycja ta oficjalnie trwa od 1981 roku [1].

 

Fot. Steve Bidmead z Pixabay

Czy Dzień Babci zawsze obchodzi się 21 stycznia?

Dzień babci na świecie obchodzony jest w różne dni. 21 stycznia obchodzi się Dzień Babci w Polsce, Brazylii, Bułgarii. W Hiszpanii i Argentynie - Dzień Babci obchodzi się 26 lipca, w Peru 26 sierpnia.

Narodowy Dzień Dziadków (ang. National Grandparents Day), z kolei to anglosaski odpowiednik Dnia Babci i Dziadka. Święto to obchodzone jest w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych 12 września.

W Stanach Zjednoczonych Dzień Babci i Dziadka obchodzi się od 1978 roku. Fundatorką i założycielką tego pięknego święta była babcia z Zachodniej Wirginii - Marian McQuade. Została ona uznana oficjalnie za założycielkę przez prezydenta Jimmy'ego Cartera. Kiedy umarła w 2008 roku pozostawiła po sobie – 15 dzieci, 43 wnuków i 15 prawnuków. Jej głównym celem było uświadomienie dzieci i młodzieży jak ważni są starsi ludzie i ile zrobili dla historii swego kraju [2]. Historia tego państwa ukazuje jeszcze ciekawe symbole tego święta. Otóż oficjalnym kwiatem Dnia Babci i Dziadka jest niezapominajka (uznana 20 kwietnia 1999), z kolei piosenką uznano „A Song for Grandma and Grandpa” napisaną przez Johnny’ego Prill’a.

We Włoszech Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest 2 października. W Rosji „Dzień Babci i Dziadka” jest obchodzone 28 października [3], a pojawiło się w … 2009 roku.

 

Fot. Sasin Tipchai z Pixabay 

Dzień babci i dziadka jako święto ruchome

W niektórych państwach nie ma jednej daty obchodzenia tego święta. Jest to święto ruchome.

I tak we Francji – Dzień Babci i Dziadka obchodzi się w pierwszą niedzielę marca. W ostatnią niedzielę sierpnia świętują na Tajwanie. W drugą niedzielę września obchodzą Kanadyjczycy i Estończycy, w drugą niedzielę października z kolei Pakistańczycy. W Wielkiej Brytanii Dzień Dziadków obchodzi się w pierwszą niedzielę października, z kolei w Niemczech (niem. Omatag) w drugą niedzielę października. Istnieje również 12 listopada Dzień Uznania dla Babć i Dziadków. W  drugą niedzielę listopada z kolei obchodzi się Dzień Babci w Sudanie Południowym i Singapurze [4]

Co ciekawe w Japonii nie ma Dnia Babci i Dziadka, jednak zastępuje je „Dzień Szacunku dla Starszych” (jap. Keiro no Hi). Jego korzenie sięgają 1947 roku, kiedy to w prefekturze Hyōgo, znanym obecnie jako Taka, ogłoszono 15 września – Świętem Starszych (jap. Toshiyori no Hi).[5] Święto to zyskało na popularności, wobec czego w 1966 roku zostało oficjalnym świętem państwowym.  Szacunek dla Starości zaowocował wolnym poniedziałkiem od pracy i przesunięciem święta na trzeci poniedziałek września. Jego przekazem jest szacunek dla starszych obywateli.

 

 

Fot. debowscyfoto z Pixabay 

Jak składać życzenia? Jak ubrać dziecko?

Najlepszym prezentem dla dziadka i babci jest obecność wnuków i dzieci. Tu nie są ważne prezenty, a ciepło, miłość i radość ze spotkania. Dziadkowie wzruszają się na wierszyki nauczone przez ukochane wnuki, z laurek własnoręcznie przygotowanych. Oprawa jest ważna, by odróżnić ten dzień od zwykłego spotkania rodzinnego. Warto przygotować do niego swoje małe pociechy. Nauczyć pięknego wierszyka lub piosenki. Jeśli mamy umiejętności manualne, można zrobić coś własnoręcznego.

Wierszyki i życzenia dla babci i dziadka znajdziecie w osobnym artykule.

Nie zapomnij odpowiednio ładnie ubrać dziecko, by ten dzień był naprawdę odświętny. Pięknym dodatkiem będą kwiaty we włosach, przypominające starszym ludziom prostotę i naturę. Można założyć więc opaski wianuszki lub opaski bezuciskowe, a małym chłopcom piękne muchy do odświętnej koszuli. Każda babcia i dziadek docenią, że ich wnuki pięknie wyglądają właśnie dla nich. Warto robić też zdjęcia rodzinne, aby mieć pamiątki do albumu rodzinnego lub rodzinnej kroniki.

     

A tu znajdziecie najpiękniejsze ozdoby do włosów - opaski dla dziewczynek i muchy dla chłopców.

Ich ceny są zróżnicowane, dlatego każdy coś znajdzie dla siebie! Kupicie u nas piękne opaski bezuciskowe, gumki do włosówspinki do włosów.

Szczególnie polecamy Wam piękne zestawy spinek! Jak ten poniżej!

 

 

Literatura:

[1] https://dzidziusiowo.pl/dziecko/wychowanie-i-rozwoj/2457-dzien-dziadka-skad-sie-wywodzi-i-kiedy-jest-obchodzony-na-swiecie, dostęp: 21.01.2021.

[2] https://www.softschools.com/facts/holidays/grandparents_day_facts/1340/, dostęp: 20.01.2021.

[3] https://www.mos.ru/news/item/81831073/, dostęp: 20.01.2021.

[4] https://www.softschools.com/facts/holidays/grandparents_day_facts/1340/, dostęp: 20.01.2021.

[5] https://theculturetrip.com/asia/japan/articles/how-to-spend-respect-for-the-aged-day/, dostęp: 20.01.2021.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl